Annick Goutal, Bellefontaine, La Vallee, Menard, Serum, Visoanska

Serum bez tajemnic…

Temat serum jest bardzo szeroki i skomplikowany.

Moim celem jest wyklarowanie tego tematu tak bardzo, jak to tylko możliwe.
Pod słowem serum obecnie kryje się wiele różnych produktów kosmetycznych. Trzeba nauczyć się je rozróżniać, a przede wszystkim wiedzieć, o co pytać w perfumerii, drogerii czy sklepie, aby dokonać właściwego dla siebie wyboru.

Pielęgnacja skóry

W większości marek kosmetycznych funkcjonują tzw. linie kosmetyczne. Oznacza to, że w ramach takiej gamy mamy preparaty  pielęgnacyjne oparte na jednej koncepcji, a zatem składniki dla tej linii charakterystyczne, będą powielały się w różnych preparatach.
Serum w tym wypadku to kosmetyk zawierający najwyższe stężenie składnika kluczowego w całej linii (jeżeli w tej gamie produktów funkcjonują również ampułki, będą one miały silniejsze działanie niż serum, ale będą miały bardziej charakter kuracji, niż produktu do regularnego stosowania).

Możemy spotkać się również z sytuacją, w której jako serum, dostaniemy produkt o tym samym stężeniu składnika kluczowego jak w kremie, ale o lżejszej konsystencji.

Najbardziej profesjonalną formą serum są preparaty, które nie tylko mają wyższe niż krem stężenie składnika kluczowego, ale również wyróżniają się inną technologią umożliwiającą głębsze i szybsze wchłanianie się w głąb skóry. Jeżeli serum wyposażone jest np. w nanosomy, zagwarantują one przetransportowanie składników aktywnych zdecydowanie głębiej i precyzyjniej do głębszych warstw naskórka, a nawet do skóry właściwej.

O co zatem należy pytać kupując serum?

1. Czy jest to koncentrat?

2. Czy jest to po prostu lżejsza konsystencja?

3. Czy ma jakąś unikalną formę transportu składników aktywnych?

4. Na jakiej głębokości skóry aktywowane są składniki?

W oparciu o tego typu pytania łatwiej będzie zdecydować, czego w naszej pielęgnacji naprawdę brakuje. Czy jest to powielanie działania kremów, czy udoskonalenie programu pielęgnacyjnego o nowe rozwiązanie…?

W przypadku, gdy stosujemy serum działające w głębokich strukturach skóry (niezbędna jest do tego właściwa technologia transportu), nie musimy stosować jednej i tej samej linii pielęgnacyjnej. Można w takiej sytuacji stosować produkty różnych marek tak, aby w jednym programie wykorzystywać siłę i intensywność różnych składników.

Przy takim podejściu do komponowania pielęgnacji należy pamiętać, że niektóre substancje stosowane w kosmetykach, wchodzą w niekorzystne interakcje i mogą dawać przeciwny efekt- przestymulowanie lub podrażnienie skóry. Przykładem takiego połączenia może być stosowanie serum z retinolem oraz kremu z kwasami owocowymi. Jeżeli skóra nigdy wcześniej nie była pielęgnowana w tak intensywny sposób, najprawdopodobniej dojdzie do podrażnienia i nadmiernego złuszczania się skóry.

Świadomy wybór pozwoli na uniknięcie tego typu pomyłek i nieprzyjemnych doświadczeń. To nie produkt jest winny, tylko niewłaściwy jego wybór dla danego problemu skóry!

Choć wydaje się to oczywiste, chciałabym wyraźnie podkreślić, iż zaledwie część problemów skórnych dotyczy naskórka (w tej części skóry aktywne są standardowe kosmetyki, które można kupić w aptece, drogerii czy perfumerii), pozostałe ulokowane są w skórze właściwej (jedynie nieliczne produkty pielęgnacyjne wykazują aktywność w tej partii skóry).

Biorąc pod uwagę problemy dotyczące naskórka, można wyróżnić następujące zakresy działania (m.in.):

– Nawilżenie

– Zmiany pigmentacyjne

– Struktura skóry (gładkość)

– Kontrola ilości obumarłego naskórka na powierzchni skóry

– Ochrona przed UV

– Spoistość naskórka

– Zwartość komórek naskórka

– Odbudowa filmu hydro- lipidowego na powierzchni skóry

– Tworzenie się zaskórników otwartych

– Błyszczenie się skóry

– Odżywienie naskórka

– Nadwrażliwość i reaktywność skóry

– Podrażnienia

– Stymulacja podziałów komórkowych

– Kontrola enzymów aktywujących rozprzestrzenianie pigmentu w skórze

Problemy zlokalizowane (rozwiązywane) w skórze właściwej to (m.in.):

– Gęstość skóry

– Jędrność skóry

– Produkcja włókien kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego

– Stymulacja fibroblastów

– Redukowanie zmarszczek mimicznych

– Nawilżenie

– Odżywienie

– Regeneracja

– Stymulacja produkcji komórek macierzystych

– Stymulacja podziałów komórkowych

– Regulacja gruczołów łojowych

– Likwidowanie stanów zapalnych skóry

– Eliminowanie blizn i śladów po głębokich zanieczyszczeniach

Widać zatem wyraźnie, że nie każdy produkt, pomimo obietnic producentów, będzie w stanie sprostać stawianym zadaniom.

Wiele z dostępnych preparatów pielęgnacyjnych ma możliwość działania w naskórku, jedynie nieliczne są w stanie przedostać się do skóry właściwej, aby tam spełnić swoją misję. Możliwe jest to wyłącznie w sytuacji, gdy preparat pielęgnacyjny wyposażony jest w wyspecjalizowane technologie transportu składników aktywnych w głąb skóry (np. nanosomy).

Jeżeli samodzielny wybór nadal wydaje się zbyt trudny lub skomplikowany, serdecznie zapraszam na konsultacje i zabiegi pielęgnacyjne, których nadrzędnym celem jest skrócenie czasu niezbędnego dla uzyskania optymalnych efektów domowych programów pielęgnacyjnych. Odpowiednio dobrane do potrzeb skóry zabiegi pielęgnacyjne oraz stosowane przeze mnie unikalne metody masażu oczu, twarzy, szyi oraz dekoltu, zapewnią osiągnięcie pożądanych rezultatów w krótkim czasie. Domowa pielęgnacja w tym wymiarze, to styl życia skóry, jej codzienna dieta, która ma za zadanie uzupełnić wszelkie niedobory występujące w skórze, jak również zapewnić silną stymulację, dzięki której uzyskujemy optymalny potencjał odnowy skóry. Zapraszam…

Magdalena Daniluk

Dodaj komentarz