Badania naukowe

Aronia – polska specjalistka w walce z wolnymi rodnikami

Okazuje się, że nie musimy sprowadzać z odległych krajów roślin i owoców aby wykorzystywać je w kosmetykach pielęgnacyjnych i nutrikosmetykach, do skutecznej walki z niekorzystnym wpływem wolnych rodników na nasz organizm. Warto przyjrzeć się co w aronii jest wyjątkowego…

„Jej uprawa stała się polską specjalnością, powstały tysiące hektarów plantacji, które co roku dają dobre plony.

Jakie są zalety aronii?

Ma unikalny skład chemiczny: najwyższą zawartość antocyjanów i katechin ze wszystkich znanych owoców. W 100 g owoców aronii jest ponad 0,5 g antocyjanów oraz ok. 1,5 g katechin i ich polimerów – tanin.

To znacznie więcej niż w czarnej porzeczce czy winogronach, ale duża zawartość tanin powoduje cierpki smak owoców.

Polifenole aronii: antocyjany (ciemnoczerwone barwniki, występujące też w czerwonym winie), taniny i kwas chlorogenowy mają silne właściwości antyoksydacyjne i likwidują wolne rodniki. Reakcje rodnikowe przyczyniają się do rozwoju większości chorób cywilizacyjnych, a także do przyspieszonego starzenia się organizmu.

Badania sugerują, że ekstrakty z owoców mogą działać ochronnie, przeciwdziałając powstawaniu miażdżycy, a w konsekwencji chorobom serca i układu krążenia. Ekstrakt antocyjanów aroniowych obniża ciśnienie, co pokazały badania kliniczne.”

Fragment artykułu pochodzi ze strony nauka dla zdrowia.pl.

Ciekawe jest zatem, kiedy doczekamy się linii pielęgnacyjnych, wykorzystujących cenne właściwości aronii…

1 thought on “Aronia – polska specjalistka w walce z wolnymi rodnikami

Dodaj komentarz