Kremy, Maski

Słońce :) … i przebarwienia :(

Jak widzę piękną, słoneczną pogodę z jednej strony napawa mnie to optymizmem, z drugiej jednak przychodzi mi na myśl problem konsekwencji opalania się i ekspozycji słonecznych bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry.

Problem przebarwień i plam pigmentacyjnych jest obecnie powszechny. Większość osób, które mają tendencję do zanieczyszczania się skóry stale borykają się z problemem powstawania ciemnych plamek w miejscach, gdzie wcześniej były obecne wypryski i stany zapalne.

Większość rozwiązań, które są proponowane w przypadku problemu istniejących przebarwień mają głównie na celu złuszczenie lub przyśpieszenie złuszczania się naskórka w celu usunięcia komórek z nadmiarem pigmentu. Z całą pewnością nie zmienia to faktu istnienia tendencji do przebarwiania się skóry, ponieważ złuszczanie nasila problem.

Proces powstawania pigmentu jest dość złożony, można go jednak w uproszczeniu opisać następującym schematem.

  1. Ekspozycja na UV.
  2. Pobudzenie enzymów (tyrozynazy) do drażnienia komórek produkujących pigment (melanocyty).
  3. Produkcja pigmentu.

U większości osób, które mają przebarwienia, problem dotyczy drugiego etapu, gdyż dochodzi do przedłużonego procesu oddziaływania enzymów prowokujących komórki odpowiedzialne za tworzenie pigmentu. Można to nazwać patologicznym procesem produkowania barwnika, ponieważ ma on miejsce nawet po zakończeniu ekspozycji. Upraszczając, u wielu osób pigment jest produkowany, pomimo iż nie są narażone na dalszy kontakt ze słońcem.

W takiej sytuacji należy wyraźnie rozróżnić usuwanie przebarwień już powstałych od blokowania nieprawidłowych procesów powstawania pigmentu w skórze.

Usuwanie przebarwień już powstałych najłatwiej osiągnąć poprzez złuszczenie napigmentowanego nadmiernie naskórka. Zazwyczaj takie działanie zachodzi samoistnie, ponieważ nasza skóra stale się złuszcza i prędzej czy później (w zależności od tempa procesów odnawiania skóry) pigment samoistnie znika.

Blokowanie tendencji, to przerwanie patologicznego procesu tworzenia pigmentu, czyli zablokowanie działalności enzymów odpowiedzialnych za pobudzenie melanocytów, które stanowią przyczynę powstawania problemu.

 

Jakie zatem należy zastosować rozwiązanie?

 

  1. Najważniejszym krokiem bez którego żadne działanie nie ma najmniejszego sensu to ochrona skóry poprzez stosowanie kremów na dzień z filtrem. Najkorzystniejszy poziom ochrony dla skóry to SPF 30, ponieważ w stopniu optymalnym chroni skórę przed nadmiarem promieniowania słonecznego, przy jednoczesnym najmniejszym jej obciążaniu cząsteczkami ochronnymi, które są obecne w preparacie.
  2. Stosowanie kosmetyków antypigmentacyjnych (nie należy mylić ich z kosmetykami wybielającymi), których głównym zadaniem jest poskromienie enzymów prowokujących powstawanie pigmentu.
  3. Regularne stosowanie masek o właściwościach antypigmentacyjnych dla usprawnienia i przyśpieszenia procesu usuwania złogów pigmentu, które już są obecne w skórze.

 

 

Źródło zdjęcia http://www.zlotenici.eu/pivot/UserFiles/Image/camouflage.jpg

Dodaj komentarz