Demakijaż

Oczyszczanie skóry

Budowa skóry jest kluczem do zrozumienia sposobu jej funkcjonowania, jak również podstawą do komponowania prawidłowego i skutecznego programu pielęgnacyjnego.

Jednym z najważniejszych aspektów, które należy zrozumieć w pierwszej kolejności, to przede wszystkim fakt, że powierzchnia skóry nie jest gładka jak tafla szkła. Jest w niej wiele naturalnych nierówności i zagłębień, w których gromadzą się różne typy zanieczyszczeń.

Nasza skóra samodzielnie wydziela na powierzchnię naskórka dwa typy naturalnych wydzielin- pot (woda w połączeniu z solami mineralnymi) oraz sebum (substancja o charakterze tłuszczowym).

Mieszanka tych dwóch substancji tworzy na powierzchni skóry film wodno- tłuszczowy, który stanowi jej naturalną ochronę (podobną do kremu) przed czynnikami zewnętrznymi. Oczywistym jest również, że ten naturalny film pokrywając powierzchnię skóry wnika również we wszystkie jej zagłębienia oraz pory skórne. W ciągu dnia ulega on jednak utlenianiu i zmienia swoją konsystencję na coraz gęstszą, aż do konsystencji wosku, którą bardzo trudno jest usunąć szczególnie z porów skórnych.

warstwa sebum

Poza naturalnymi wydzielinami naszej skóry dodatkowym wyzwaniem w procesie jej oczyszczania są produkty, które naskładamy na nią każdego dnia: krem, podkład, puder, róż, cienie, bronzery etc. Dużo różnych substancji, które pokrywają naszą skórę, wnikają w jej zagłębienia i wypełniają pory skórne skutecznie je zapychając.

zanieczyszczenia w porach skórnych

Często zupełnie o tym zapominamy wieczorem, kiedy myjemy skórę. Umycie skóry mydłem, czy przecieranie ją płatkiem kosmetycznym nasączonym płynem do demakijażu, to zdecydowanie za mało aby skutecznie usunąć wszystko to, co na nią nałożyłyśmy oraz co zdążyło już się utlenić i utwardzić w zagłębieniach. W konsekwencji zazwyczaj wcieramy zanieczyszczenia jeszcze głębiej w pory skórne, a następnie nakładamy kolejną porcję w dobrej wierze, że pielęgnujemy skórę prawidłowo. Rezultat jest poniekąd oczywisty, skóra jest coraz bardziej zanieczyszczona i zaczyna być coraz bardziej wrażliwa, ponieważ zalegające zanieczyszczenia zaczynają powodować stany zapalne. Często interpretujemy to jako wrażliwość lub alergiczność naszej skóry, podczas gdy jest to jedynie naturalna konsekwencja nieprawidłowego usuwania zanieczyszczeń. Jest to również niezwykle istotne ze względu na fakt, iż źle oczyszczona skóra nie regeneruje się w sposób prawidłowy. Co więcej, w większości przypadków preparaty pielęgnacyjne, które nakładamy nie mają czysto technicznej możliwości wchłaniania się w skórę ze względu na mechaniczną barierę, którą tworzą zanieczyszczenia zalegające na powierzchni skóry, skutecznie blokujące dostęp do niej i wchłanianie.

 

Jeśli chcemy to zmienić należy zmienić wygodne przyzwyczajenia typu 3w1 na skuteczne rozwiązania korespondujące z naturalnymi mechanizmami i właściwościami naszej skóry.

 

KROK 1 ROZPUSZCZANIE

 

To etap, który ma na celu rozpuszczanie zanieczyszczeń o charakterze tłuszczowym. Również w ujęciu rozpuszczania wszystkich substancji, które już utleniły się i utwardziły w porach skórnych.

 

KROK 2 MYCIE

 

To etap, którego zadaniem jest pochłonięcie rozpuszczonych na powierzchni skóry zanieczyszczeń tłuszczowych i „odklejenie” ich od powierzchni skóry bez jej podrażniania.

 

KROK 3 PRZYWRÓCENIE RÓWNOWAGI I NAWADNIANIE

 

Ten etap ma na celu przywrócenie skórze odpowiedniego pH oraz dostarczenie niezbędnej wilgoci powierzchni skóry poprzez aplikację toniku lub lotionu. Jeśli skóra nie jest odpowiednio nawodniona żadna z substancji pielęgnacyjnych nie ma możliwości wniknięcia głębiej. Oczywistym powinno być również, że etap ten nie wymaga stosowania płatków kosmetycznych. Tonik wklepujemy w skórę lub robimy z niego okład.

 

KROK 4 DOSTARCZANIE SUBSTANCJI REGULUJĄCYCH FUNKCJONOWANIE SKÓRY

 

To etap, w którym należy skórze dostarczyć substancji korygujących jej sposób działania. To czas na zaaplikowanie kosmetyków rozwiązujących oraz eliminujących przyczyny powstawania problemów. Zazwyczaj tę funkcję pełnią serum, zwłaszcza takie, które mają charakter nanoemulsji, która gwarantuje preparatowi możliwość penetracji do głębszych warstw skóry.

 

KROK 5 OCHRONA I REGENERACJA

 

Na tym etapie aplikujemy kremy. Zadaniem kremu dziennego jest ochrona naszej skóry przed wszelkimi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi oraz skuteczne utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia. Krem nocny powinien dostarczać skórze substancji niezbędnych do regeneracji i uzupełnienia niedoborów.

 

Żaden z tych etapów nie powinien być pomijany. Preparaty, które obiecują nam wykonanie kilku funkcji jednocześnie najzwyczajniej któryś z tych etapów zaniedbują. Prawidłowa pielęgnacja to przede wszystkim wiedza. Warto podejmować zatem świadome wybory aby nasza inwestycja w pielęgnację była skuteczna i korzystna dla naszej skóry.

 

Dobry program pielęgnacyjny = spektakularne efekty i zdrowa skóra

Dodaj komentarz