Demakijaż, Menard

Demakijaż, automasaż, aplikacja produktów do codziennej pielęgnacji – filmy jak to zrobić profesjonalnie

Wielokrotnie już pisałam, jak ważny w pielęgnacji skóry jest demakijaż i odpowiednie przygotowanie skóry do wchłaniania. Bez dobrze wykonanego demakijażu szanse na to, że serum, emulsja lub krem będą miały szanse wchłonąć się w skórę są znikome. Właściwie dopóki nie zmywamy zanieczyszczeń w sposób efektywny, nakładanie kolejnych etapów wydaje się być bez sensu.

Warto zobaczyć, jak to powinno wyglądać w praktyce.

film

FILM (KLIKNIJ)

Poniżej dla przypomnienia wyjaśnienie, dlaczego poszczególne kroki są ważne i jaki jest ich sens i znaczenie.

Nasza skóra sama wydziela na powierzchnię naskórka dwa typy substancji: wodną i tłuszczową.

Wodna wydzielina naszej skóry to pot, który składa się z wody i soli mineralnych. Pocenie się jest naturalną metodą naszej skóry na regulowanie temperatury ciała, jak również jest drogą pozbywania się nadmiaru toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z organizmu.

Tłuszczową wydzieliną skóry jest naturalny łój skórny (sebum). Wydobywa się on z torebki włosowej aby chronić i natłuszczać włosy, jak również aby dodatkowo chronić skórę poprzez tworzenie na jej powierzchni tłuszczowego filmu ochronnego.

Połączenie potu i łoju na powierzchni skóry tworzy tzw. naturalny film ochronny zwany również barierą hydro- lipidową (wodno – tłuszczową) skóry.

Logicznie rzecz ujmując, film ochronny problemem sam w sobie nie jest, gdyż na powierzchni skóry spełnia podobne funkcje jak krem. Niemniej jednak poza naturalną produkcją naszej skóry, na jej powierzchnię trafiają także kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe, które na nią nakładamy. Łatwo zatem stwierdzić, że ilość substancji na powierzchni skóry już w porannych godzinach jest znacząca. Wystarczy dodać kurz i pyły osiadające na skórze w ciągu dnia, jak również światło słoneczne i sztuczne, które wszystkie te substancje dodatkowo utwardzają na skórze, cementując je również w porach skóry i tzw. naturalnym jej poletkowaniu (liniach papilarnych i liniach , które krzyżują się na skórze). Mikstura tych składników tworzy barierę niemal nie do przebycia, zatem naiwnym byłoby wierzyć, że można się jej bardzo łatwo pozbyć. Trudność polega na tym, że wszystkie substancje tłuszczowe pod wpływem utleniania zmieniają swoją konsystencję z płynnej do konsystencji wosku.

księżyc

Prawidłowa kolejność etapów pełnego programu pielęgnacyjnego wieczorem:

 

 • Krok 1 demakijaż okolicy oka;
 • Krok 2 rozpuszczanie substancji o charakterze tłuszczowym;

Rozpuszczanie makijażu i wosków zalegających w porach skórnych;

 • Krok 3 mycie;

„Odklejenie” od skóry wosków;

 • Krok 4 automasaż;

Rozluźnienie mięśni, stymulacja krążenia, wspomaganie odprowadzania toksyn;

 • Krok 5 tonizacja;

Zbalansowanie skóry po kontakcie z wodą i nawilżenie;

 • Krok 6 aplikacja serum;

Pielęgnacja specjalistyczna ukierunkowana na eliminowanie przyczyn powstawania określonego problemu w skórze;

 • Krok 7 nałożenie emulsji nawilżającej;

Zapewnia głębokie nawilżenie skóry oraz pozostawienie na powierzchni mikrofilmu, którego zadaniem jest ochrona przed odparowywaniem wilgoci ze skóry w ciągu najbliższych godzin;

 • Krok 8 nałożenie kremu;

Krem przedłuża efekt działania emulsji, dodatkowo natłuszcza i odżywia skórę.

słońce

Prawidłowa kolejność etapów pełnego programu pielęgnacyjnego rano:

 

 • Krok 1 mycie;

Usunięcie pozostałości kosmetyków z nocnej pielęgnacji. W tym wypadku w ciągu nocy skóry nie ma kontaktu ze światłem, więc tłuszcze obecne na powierzchni skóry nie ulegają utwardzaniu i utlenianiu. Nie ma zatem konieczności ich wcześniejszego rozpuszczania;

 • Krok 2 tonizacja;

Zbalansowanie skóry po kontakcie z wodą i nawilżenie;

 • Krok 3 aplikacja serum;

Pielęgnacja specjalistyczna ukierunkowana na eliminowanie przyczyn powstawania określonego problemu w skórze;

 • Krok 4 nałożenie emulsji nawilżającej

Głębokie nawilżenie skóry oraz pozostawienie na powierzchni mikrofilmu, którego zadaniem jest ochrona przed odparowywaniem wilgoci ze skóry w ciągu najbliższych godzin;

 • Krok 5 nałożenie kremu

Przedłuża efekt działania emulsji, dodatkowo chroni skórę przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi oraz UV.

Wyjaśnienie sensu poszczególnych kroków:

Krok 1 demakijaż oka

Nakładamy na skórę wokół oczu co najmniej kilka różnych substancji- podkład, korektor, puder, cienie, maskarę, linery, kredki etc. Każda z tych substancji to inny skład chemiczny (niekoniecznie korzystny dla skóry). Demakijaż oka, aby był rzeczywiście skuteczny, powinien mieć charakter dwufazowy. Część tłusta preparatu ma za zadanie rozpuszczać składniki o charakterze tłuszczowym. Część wodna, zmywać je z powierzchni skóry. Bardzo istotne w przypadku preparatów do demakijażu oczu jest pH. Powinno być ono identyczne jak pH łez.Wtedy mamy gwarancję, iż produkt po demakijażu oczu nie będzie ich podrażniał ani powodował uczucia dyskomfortu. Należy pamiętać również, że w przypadku, kiedy mamy dużą ilość tuszu na rzęsach, należy użyć większej ilości płatków kosmetycznych tak, aby uniknąć wcierania rozpuszczonej już maskary na waciku w oko. Kolejnym ważnym czynnikiem istotnym w płynach do demakijażu oczu są składniki o właściwościach łagodzących, kojących, antyświądowych, nawilżających oraz lekko natłuszczających skórę (zapobieganie odwadnianiu poprzez tworzenie mikrofilmu na powierzchni naskórka, która w przypadku skóry wokół oczu pozbawiona jest gruczołów łojowych, a zatem pozbawiona jest naturalnego natłuszczania, które zapewnia łój skórny- sebum).

Choć demakijaż wydaje się tematem banalnym, jak widać musi spełnić wiele warunków, aby być rzeczywiście skuteczny i bezpieczny dla skóry oraz oka. Nie należy bagatelizować demakijażu, ponieważ zależy od niego skuteczność wszystkich pozostałych kroków w pielęgnacji.

film

DEMAKIJAŻ OKA FILM (KLIKNIJ)

Krok 2 rozpuszczanie

Aby skutecznie pozbyć się substancji tłuszczowych potrzebujemy preparatu, który jest w stanie rozpuścić to, co zalega na powierzchni skóry, w porach skórnych i liniach. Na tym etapie chodzi o to, aby to czego chcemy się pozbyć z powierzchni skóry, wchłonęło się w preparat, który w tym celu nakładamy. Co należy pamiętać na tym etapie?

Nakładamy preparat na suchą skórę, bardzo delikatnie masujemy. Masujemy tylko i wyłącznie po to, aby obie substancje- to czego chcemy się pozbyć ze skóry i preparat, który ma te zadanie spełnić, połączyły się. Zatem na tym etapie nie należy niczego wcierać w skórę, a jedynie delikatnie umożliwić połączenie. Kiedy czujemy i widzimy, że obie substancje są zespolone ze sobą (znika zazwyczaj kolor preparatu, produkt robi się bardziej oliwkowy w konsystencji i lekko mętny poprzez połączenie z podkładem i pudrem, który zawiera pigment) jest to moment, w którym przestajemy masować skórę. Pewnie zastanawiasz się, czy w przypadku tłustej lub mieszanej skóry taka tłusta konsystencja preparatu jej nie zaszkodzi? Otóż absolutnie nie. Za chwilę wszystko skutecznie zmyjesz ze skóry dokładniej i efektywniej niż kiedykolwiek dotychczas. Jak?

film

ROZPUSZCZANIE ZANIECZYSZCZEŃ O CHARAKTERZE TŁUSZCZOWYM FILM (KLIKNIJ)

Krok 3 mycie skóry

Na tym etapie zależy nam jedynie na tym, aby pozbyć się wszystkiego co zbędne z powierzchni skóry. Do tego celu wybieramy adekwatny dla typu skóry żel lub piankę do mycia twarzy. Łączymy preparat z wodą aby uzyskać aktywną pianę. Delikatnie myjemy skórę, a następnie zmywamy wszystko wodą i… zapominamy o wszystkich zanieczyszczeniach, które zalegały na skórze. Jaki jest kolejny krok?

film

MYCIE SKÓRY FILM (KLIKNIJ)

Krok 4 masaż

Masaż jest ważnym czynnikiem stymulacji mięśni i mikrokrążenia, które z kolei odżywią naszą skórę od wewnątrz. Poprzez masaż zwiększamy ukrwienie skóry, co bezpośrednio wpływa na jej regenerację i odnowę dzięki składnikom odżywczym transportowanym przez krew. Z drugiej strony odpowiednio intensywny masaż likwiduje przykurcze mięśni oraz poprawia ich tonus (napięcie), dając natychmiastowy efekt ujędrnienia i liftingu. Jest również naturalną metodą pozbywania się obumarłego naskórka z powierzchni skóry, co powoduje, że z każdym dniem skóra staje się coraz bardziej miękka i delikatna w dotyku bez jakiegokolwiek podrażnienia czy irytacji skóry.

Masaż powinniśmy wykonywać codziennie (automasaż), jak również regularnie korzystać z masażu profesjonalnego, którego intensywność i precyzja są optymalne dla uzyskania długotrwałych i spektakularnych efektów.

Automasaż należy wykonywać codziennie, po demakijażu, używając do tego celu preparatów umożliwiających delikatny poślizg. Ruchy dłoni ku górze powinny mieć większy nacisk niż ku dołowi. Podczas masażu używamy jak największej powierzchni dłoni. Masujemy skórę w tempie zbliżonym do rytmu bicia serca.

film

AUTOMASAŻ FILM (KLIKNIJ)

 Automasaż w domowej pielęgnacji

Krok 5 tonizacja

Co powinien zrobić dla nas tonik?

 • 1.Balansowanie

Przywracać właściwe pH skórze.

 • 2. Nawilżenie

Im wyższej jakości i skuteczniejsze składniki nawilżające tym lepiej, ponieważ na powierzchni skóry znajduje się wyłącznie obumarły naskórek- martwe komórki skóry, które poza faktem potrzeby nasączenia (identycznie jak w przypadku suchej gąbki), nie spełnią żadnej istotnej funkcji. Im lepiej „nasączymy” skórę tonikiem, tym mniej pozostałych preparatów wchłonie skóra.

 • 3. Działanie łagodzące, wspomagające gojenie mikrouszkodzeń, działanie probiotyczne etc.

Skóra nie jest zbyt szczęśliwa, że nakładamy na nią wiele różnych kosmetyków kolorowych. Mogą one podrażniać lub wręcz uczulać skórę. Zatem szeroka gama składników łagodzących jest jak najbardziej wskazana i mile widziana w toniku.

film

TONIZACJA FILM (KLIKNIJ)

Ja celowo nawet jednym słowem nie wspominam o płatkach kosmetycznych. Nie są one niezbędne. Przyznaję, że trudno będzie wykonać demakijaż oka bez ich użycia. W przypadku demakijażu twarzy absolutnie do niczego ich nie potrzebujemy (chyba, że mamy ochotę wyrzucać 80% preparatu wraz z płatkiem kosmetycznym do kosza lub dodatkowo podrażniać i irytować skórę pocieraniem). Są same zalety tego podejścia- brak podrażnienia skóry i ekonomia wykorzystywania preparatów pielęgnacyjnych. Nie znam osoby, która po przetestowaniu tej metody stwierdziłaby, że jest jakaś inna, lepsza, bardziej skuteczna. Wystarczy wylać na dłoń adekwatną ilość toniku, rozprowadzić ja na skórze i delikatnie wklepać aż do wchłonięcia. Voilà 😉

Krok 6 aplikacja serum

Nie jest to krok obowiązkowy w każdym programie pielęgnacyjnym. Stosujemy go wtedy, gdy skóra ma jakiś konkretny problem, który chcemy wyeliminować (przebarwienia, przetłuszczanie, rozszerzone pory skórne, utrata jędrności, widoczne zmarszczki, etc).

Wybierając serum dla siebie należy się upewnić, czy jest ono wyposażone w metodę transportu, która umożliwia przedostanie się składników aktywnych w odpowiednie miejsce w skórze, w którym problem ma swoje źródło. Sam fakt, że serum zawiera dobrej jakości składniki o udowodnionym klinicznie działaniu, to trochę za mało. Musi mieć techniczną umiejętność znalezienia się wystarczająco głęboko, aby składniki mogły działać i przynosić efekty (przykład: serum, które ma ujęrniać skórę, musi przedostawać się do skóry właściwej, ponieważ tam znajdują się komórki odpowiedzialne za produkowanie włókien kolagenu i elastyny. Jeżeli serum zawiera świetne składniki stymulujące fibroblasty, a nie dociera do skóry właściwej, nie ma technicznej możliwości działania, bo nie dociera do miejsca, w którym może cokolwiek stymulować).

Krok 7 nałożenie emulsji nawilżającej

Krok ten ma na celu głębokie nawilżenie skóry oraz stworzenie na jej powierzchni mikrofilmu, którego zadaniem jest zapobieganie odparowywaniu (ucieczce) wilgoci ze skóry.

film

NAŁOŻENIE EMULSJI FILM (KLIKNIJ)

Krok 8 nałożenie kremów

Nałożenie kremu zdecydowanie przedłuża efekt nawilżenia i umiejętność zatrzymywania wilgoci w skórze. Ponadto silniej odżywia i dostarcza składników o charakterze tłuszczowym (szczególnie ważne dla cer suchych, które nie produkują ich wystarczającej ilości). Krem nocny powinien wspomagać dodatkowo procesy regeneracji i odnowy skóry. Krem dzienny ma za zadanie silnie chronić skórę przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi oraz UV. Ważnym jest aby dobrać adekwatny krem do typu i potrzeb skóry.

film

NAŁOŻENIE KREMU FILM (KLIKNIJ)

Dodaj komentarz