Zabiegi

SHIATSU

Shiatsu to tradycyjna japońska technika masażu uciskowego (korzenie sięgają starożytnych Chin i Japonii ponad 2000 lat wstecz). Uciski wykonywane są w specyficznych punktach na twarzy, jak również na ciele aby stymulować meridiany (odpowiedzialne za przepływ energii w organizmie) oraz pobudzać krążenie krwi i limfy. Shiatsu zapewnia organizmowi balans i równowagę. Shiatsu odpręża oraz upiększa zarówno skórę, jak i umysł.

Meridiany to niewidzialne kanały w naszym organizmie, którymi przepływa energia. Zgodnie z koncepcją wschodnich metod leczenia, istnieją dwie przeciwstawne sobie siły Yin i Yang. Energia Ziemi Yin (-) płynie od stóp ku głowie, a energia Kosmosu Yang (+) od głowy w dół. Wszelkie zaburzenia w przepływie energii, blokady, niedobory lub nadmiary są przyczyną chorób i niedomagań.

yin yang

Ze źródeł Wikipedii:

Koncepcja yin i yang pochodzi z antycznej filozofii chińskiej i metafizyki. Opisuje ona dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły, które odnaleźć można w całym wszechświecie.

Yang (dosłownie rozumiane jako „nasłonecznione miejsce, południowe zbocze (wzgórza), północny brzeg (rzeki), światło słoneczne”) reprezentowana przez biel i Słońce oznacza siłę, aktywność, radość, ciepło i lato, symbolizuje męski aspekt natury, ekstrawersję oraz liczby nieparzyste; odpowiada jej dzień, niebo oraz dusza hun. Yang symbolizuje ogień lub wiatr. Wszyscy urodzeni w parzystych latach.

Yin dosłownie rozumiane jako „zacienione miejsce, północne zbocze (wzgórza), południowy brzeg (rzeki), zachmurzenie, zaciemnienie”) reprezentowana przez czerń i Księżyc oznacza bierność, uległość, smutek, chłód i zimę, symbolizuje żeński aspekt natury, introwersję oraz liczby parzyste; odpowiada jej noc oraz dusza po. Yin symbolizuje woda lub ziemia. Wszyscy urodzeni w nieparzystych latach.

Wzajemne oddziaływanie yin i yang jest przyczyną powstawania i zmiany wszystkich rzeczy. Z nich powstaje pięć pierwiastków (ogieńwoda, ziemiametal i drewno), a z nich wszystkie inne rzeczy. Wśród sił natury da się zauważyć stany yin i yang będące w ciągłym ruchu.

Wszystko może być opisane jako obie siły yin i yang.

Yin i yang nie wykluczają się wzajemnie.

Wszystko ma swoje przeciwieństwo, jednak nigdy całkowite, a jedynie względne. Żadna rzecz nie jest nigdy w pełni yin ani całkowicie yang. Każde z nich zawiera w sobie pierwiastek swojego przeciwieństwa. Dla przykładu: zima zmienia się w lato, a „co się wzniosło – opaść musi”.

Yin i yang są współzależne.

Jedno nie może istnieć bez drugiego, tak jak dzień nie może istnieć bez nocy, światło bez ciemności, czy śmierć bez życia.

Tak yin jak i yang jest podzielne.

Każdy aspekt yin lub yang można dalej podzielić na mniejsze składowe yin i yang. Dla przykładu, temperaturę można określić jako gorącą lub zimną. Jednak gorąco można podzielić jeszcze na ciepło i upał, a zimno na chłód i mróz. W każdym spektrum istnieje mniejsze spektrum; każdy początek jest chwilą w czasie, więc posiada początek i koniec, tak samo jak godzina ma początek i koniec.

 Yin i yang wchłaniają i jednocześnie podtrzymują się wzajemnie.

Yin i yang znajdują się zwykle w stanie równowagi – kiedy jedno wzrasta, drugie maleje. Mogą się też jednak nie równoważyć. Wyróżniamy cztery stany braku równowagi: nadmiar yin, nadmiar yang, niedostatek yin i niedostatek yang. Jednakże cały czas wzajemnie się uzupełniają: w przypadku nadmiaru yin występuje niedostatek yang i vice versa. Brak równowagi jest czynnikiem względnym: nadmiar yang „wymusza” zmniejszenie się yin.

Yin i yang mogą przekształcić się w siebie nawzajem.

W pewnej konkretnej sytuacji yin może przekształcić się w yang i odwrotnie. Noc zmienia się w dzień, ciepło stygnie, a życie zmienia się w śmierć. Niemniej jednak i ta przemiana jest względna, jako że noc i dzień mogą ze sobą współistnieć w tym samym czasie na Ziemi widzianej z kosmosu.

 Część yin znajduje się w yang, a część yang znajduje się w yin.

Mniejsze koła w każdym z nich służą jako:

Przypomnienie, że zawsze pierwiastek jednego znajduje się w drugim. Tak samo jak zawsze znajdziemy odrobinę światła w ciemności (np. gwiazdy na nocnym niebie); żadna z tych cech nie jest nigdy skończona.

Przypomnienie, że ekstremalne skrajności zmieniają się natychmiast w swoje przeciwieństwo, jak również to, iż cechy yin i yang zależą od punktu widzenia obserwatora. Dla przykładu: najtwardszy kamień najłatwiej skruszyć. To pokazuje, że bezwzględne rozgraniczenie między jednym a drugim nie jest możliwe.”

Poza wpływem równoważącym w przypadku shiatsu bardzo wyraźne jest rozluźnienie mięśniowe. Większość punktów pokrywa się z miejscami, w których występują największe spięcia mięśniowe, które są wynikiem skumulowanego stresu. Punkty te jednocześnie wpływają na układ krwionośny, nerwowy, mięśniowy oraz limfatyczny.

Shiatsu jest starożytną praktyką bardzo przypominającą akupunkturę, tylko że bez użycia igieł. W przeciwieństwie do akupunktury wymagającej wielu lat praktyki oraz bardzo dużej precyzji wykonania, proste elementy shiatsu mogą być wykonywane przez osoby, które mają jedynie podstawową wiedzę na ten temat. Masaż shiatsu bywa bolesny, ponieważ stosowany nacisk powinien być całkiem mocny. Im większe problemy i zastoje występują w danej partii, tym ból początkowo jest intensywniejszy. Wraz z kolejnymi powtórzeniami ból zmniejsza się pozostawiając niezwykle przyjemne uczucie ulgi i błogości. W mojej ocenie charakterystycznym odczuciem, kiedy uciskamy właściwy punkt z właściwą siłą, jest promieniujące rozpieranie. W momencie pojawienia się takiego odczucia możemy mieć pewność, że ucisk z całą pewnością jest prawidłowy.

Technika wykonywania masażu uciskowego:

  • uciski wykonuj powoli, spokojnie i płynnie;
  • uciskaj dany punkt w momencie wydychania powietrza;
  • uciskaj dany punkt nie dłużej niż 10sekund.

Punkty shiatsu na twarzy:

punkty shiatsu mapa twarzy

Opis i właściwości punktów shiatsu:

1. TAIGEI (Zagłębienie w kości na wysokości ok 2/3 żuchwy)

Zapobiega powstawaniu podwójnego podbródka;

2. SHOUSHOU (Wgłębienia poniżej dolnej wargi)

Zapobiega zmarszczkom okolic ust;

3. CHISOU (Punkt przy kącikach ust)

Zapobiega zmarszczkom i opuchnięciom;

Przywraca jędrność okolicy ust;

4. KORYOU (Punkty poniżej środka oczu na kości policzkowej)

Przywraca jędrność ;

5. GEIKOU (Wgłębienia obok skrzydełek nosa)

Pomaga otwierać przejścia nosowe, urożniać zatoki;

Zapobiega zmarszczkom okolicy ust;

Przyspiesza przepływ limfy;

Optycznie poprawia kontur twarzy;

6. SYOUKYU (Wgłębienia poniżej środka oczu)

Pomaga zredukować napięcie okolicy oka;

7. SEIMEI (Punkty ok. 2mm od wewnętrznych kącików oczu)

Zapobiega zmarszczkom i opuchnięciom;

Zmniejsza napięcie oraz oczyszcza okolicę oka;

8. SANCHIKU (Wgłębienia kości pod nasadą brwi)

Zapobiega powstawaniu zmarszczek w okolicy oka

Redukuje opuchnięcia;

Zmniejsza napięcie i zmęczenie okolicy oka;

Zapobiega wiotczeniu skóry wokół oczu;

9. SHICHIKUKU (Wgłębienia kości na końcu brwi)

Pomaga zredukować opuchnięcia i zmarszczki;

Łagodzi zmarszczki mimiczne;

10.TAIYOU (Skronie)

Pomaga zredukować opuchnięcie twarzy;

Eliminuje uczucie zmęczenia oczu;

Redukuje bóle głowy;

Zapobiega wiotczeniu skóry;

Zapobiega powstawaniu wyprysków;

11. DOSHIRYOU (Wgłębienia około 2mm od zewnętrznego kąta oka)

Zmniejsza napięcie okolicy oka;

12. JIMON (Punkt powyżej wypukłości z przodu uszu)

Odpręża zmęczoną skórę;

13. Pod kością brwiową

Eliminuje zmęczenie oczu;

Zapobiega utracie jędrności;

Zapobiega powstawaniu zmarszczek'

14.Łaczenie kości żuchwy z kośćmi czaszki

Usuwa toksyny;

Ujędrnia twarz;

15. Gruczoł pod uchem

Usuwa toksyny;

Zapobiega obrzękowi i opuchnięciom twarzy.

16.FUUCHI (nasada czaszki)

Eliminuje zmęczenie oczu, ramion i szyi;

Skutecznie usuwa ból głowy.

Dodaj komentarz